5 powodów, żeby oglądać bajki Disneya

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Jest wieczór, nic Wam się nie chce i postanawiacie obejrzeć jakiś film, powiedzmy Krainę Lodu. Nagle dzwoni telefon, znajomi chcą wyciągnąć Was z domu, ale stwierdzacie, że jesteście już w piżamie i właśnie włączyliście sobie film. Pada pytanie – jaki? A z Waszej strony pojawia się dylemat, bo chyba trochę głupio przyznać się do oglądania filmu dla dzieci, więc co tu powiedzieć?

Prawdę. Nie ma nic złego w oglądaniu animacji Disneya, Pixara (o Illumination Entertainment nie wspominam, bo być może jednak jest coś złego w katowaniu się Minionkami). Dlaczego warto czasami zobaczyć film skierowany do widowni dziecięcej? Jest co najmniej kilka powodów.

ra1. Szlifowanie języka

Kiedy włączam sobie jakąś typowo disneyowską animację, zawsze wybieram dubbing w obcym języku, zwykle po francusku bądź po angielsku (raz próbowałam obejrzeć Madagaskar po niemiecku, do dzisiaj wspominam to jako traumatyczne przeżycie). Dlaczego warto przybrać taką taktykę? Postaci w filmach dla dzieci mówią stosunkowo wyraźnie, jeśli więc nie chcecie obcować z językiem jedynie poprzez korzystanie z podręczników, to myślę, że dobrze jest zacząć przygodę z poznawaniem filmów w oryginale od animacji produkowanych z myślą o najmłodszych. Oglądanie bajek w obcym języku to nie tylko świetny sposób na trenowanie swojego słuchu i umiejętności biernego obcowania z tekstem, ale także dobra metoda na naukę słownictwa, gdyż w czasie seansu na zmysły odbiorcy działa zarówno obraz, jak i dźwięk, więc szansa, że zapamiętamy nazwę jakiegoś elementu przedstawionego na ekranie, jest dużo większa niż w sytuacji, gdybyśmy tylko przeczytali jakieś słowo na papierze.

tangled

2. Humor nie tylko dla dzieci 

Już kilkanaście lat temu twórcy zajmujący się tworzeniem bajek dla dzieci stwierdzili, że przedstawiane na ekranie historie powinny bawić nie tylko kilkulatków, ale także ich rodziców. Ktoś przecież musi przyprowadzić dziecko do kina, jeśli więc rodzic ma w perspektywie spędzenie kilkudziesięciu minut na oglądaniu materiału, który z punktu widzenia osoby dorosłej jest po prostu nudny… No cóż, nietrudno sobie wyobrazić, że człowiek taki nie wykazuje się nadmiernym entuzjazmem. Na szczęście obecnie scenarzyści filmów dla dzieci starają się przetykać kolejne sceny dawką humoru skierowanego przede wszystkim do dojrzałego odbiorcy, nierzadko wkładając w usta animowanych bohaterów sprośne komentarze, które z perspektywy najmłodszych brzmią niewinnie, dla dorosłych natomiast stanowią ważne urozmaicenie seansu.

3. Nawiązania do popkultury

 Filmy dla dzieci, chociaż zawsze będą stanowiły pewną odrębną kategorię, chociażby dlatego, że zazwyczaj realizowane są w formie animacji komputerowej,  coraz wyraźniej nawiązują do pewnych ogólnych zjawisk obecnych w popkulturze. Twórcy odchodzą od ogólnych, utartych schematów, era księżniczek i ratujących je książąt skończyła się jakieś trzydzieści lat temu, obecnie coraz częściej w animacjach dla dzieci pojawiają się motywy i postaci znane z filmów dla dorosłych. Najlepszym przykładem z ostatnich lat jest chyba Zwierzogród, który gatunkowo nawiązuje do kina gangsterskiego na najwyższym poziomie. Gdyby zamiast zwierzątek bohaterami uczynić żywych aktorów, historia ta z pewnością by się obroniła. Cała produkcja usiana jest elementami zaczerpniętymi z wielkich dzieł kinematografii – szczur-ganster to oczywiście Vito Corleone z Ojca Chrzestnego, a całe śledztwo prowadzone przez głównych bohaterów, lisa i królika, przypomina nieco fabułę China Town. Widać więc wyraźnie, że kino dla dzieci powoli staje się kinem dla dorosłych w pigułce. Twórcy odchodzą od typowo baśniowej, formułującej bardzo ogólne prawdy o świecie narracji, skupiają się zaś na pokazywaniu w produkcjach dla najmłodszych prawdziwych problemów i motywów, z którymi starsi odbiorcy mogą zetknąć się w popkulturze. I to właśnie sprawia, że najnowsze animacje tak dobrze ogląda się nawet widzom po trzydziestce, czterdziestce, czy pięćdziesiątce.

Zootopia-Disney-2629

4. Animacja, animacja i jeszcze raz animacja

Filmy, szczególnie te Disneya, warto oglądać chociażby ze względu na ich walory estetyczne. Świat przedstawiony na ekranie w animacjach typu Zaplątani czy Vaiana jest po prostu piękny. Ale właściwie nie ma się czemu dziwić, skoro niejednokrotnie produkcje dla dzieci dysponują dużo większym budżetem niż filmy dla dorosłych – przykładowo, Kraina Lodu kosztowała 150 milionów dolarów, La La Land – tylko 30 milionów dolarów. Daje do myślenia, prawda?

princess Elsa

5. Szpanowanie wśród dzieci 

Jeśli ma się młodsze rodzeństwo, albo jest się wujkiem, ciotką, kuzynem, kuzynką – czasami trzeba porozmawiać z jakimś dzieckiem, chociażby przy okazji jakichś rodzinnych uroczystości. Gdy człowiek znajduje się w takiej, bądź co bądź dosyć kłopotliwej, sytuacji i nie wie, co powiedzieć, zawsze może odwołać się do jakiejś animacji Disneya i spytać, czy  mały rozmówca też jej nie oglądał. Albo można uciec. To chyba w wielu przypadkach nawet lepsze rozwiązanie niż wdawanie się w jakiekolwiek dyskusje.

Oglądacie czasami filmy dla dzieci czy też nie zniżacie się do takiego poziomu? 🙂

PS: Zapraszam do polubienia mojej strony na fb.

rudeokulary

Autorka bloga rudeokulary.com

2 myśli w temacie “5 powodów, żeby oglądać bajki Disneya

 1. Oczywiście że oglądam bajki(szczerze to wolę je od większości filmów) 👊👍👌✌
  Moją ulubioną bajką z dzieciństwa jest król lew, Mustang z Dzikiej Doliny, mój brat niedźwiedź, nemo, Mulan, pocahontas i pełno innych..
  Najlepsze animacje, którym towarzyszy piękna muzyka wg. mnie ma Disney
  Nowe bajki takie jak kraina lodu, zwierzogród, zaplatątani, vaiana skarb oceanu po prostu zachwycają 😉😊☺

  Polubione przez 1 osoba

 2. Oczywiście, że oglądam i w ogóle się tego nie wstydzę! To są po prostu ładne obrazy, przyjemne dialogi, proste, acz wymowne treści… To trochę tak jakby odmówić sobie pysznej czekolady, bo ma dziecięce opakowanie. No way! Disney i Pixar są super, a jak ktoś w ogóle nie ogląda takich produkcji, to wzbudza moje podejrzenia :).

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s