5 seriali dla wielbicieli kryminałów

Morderstwa, krew, zwłoki, emocjonujące rozprawy sądowe – dla wielu widzów serial bez tych elementów nie jest wart uwagi. Dobry serial kryminalny powinien mieć atmosferą tajemnicy winna bić z każdej sceny. Im bardziej skomplikowana zagadka popełnienia zbrodni – tym lepiej. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kilka najciekawszych seriali kryminalnych ostatnich lat, w których, w odróżnieniu od takich pozycji jak np. CIA Kryminalne Zagadki … (wpisz dowolne duże miasto) czy Kości, twórcy nie bazują na pokazywaniu nowoczesnych technologii wykorzystywanych w śledztwie, a raczej starają się do XX czy XXI wieku przenieść klimat rodem z powieści Conana Doyle’a czy Agathy Christie.

Broadchurch

Broadchurch-murder-on-bac-012.jpg

W tytułowym Broadchurch, niewielkim miasteczku, na plaży pod klifem zostaje znalezione ciało małego chłopca, Danny’ego Latimera. Morderstwo zmienia relacje nie tylko w rodzinie Latimerów, ale także w całej społeczności, której życie dotychczas płynęło leniwie i spokojnie.  Zagadkę śmierci Danny’ego stara się rozwikłać para detektywów, miejscowa pani sierżant, Ella Miller (w tej roli rewelacyjna Olivia Coleman), oraz przeniesiony z innego miasta Alec Hardy (równie genialna kreacja Davida Tennanta). Jak na prawdziwy serial kryminalny przystało, jest tu pokazany i cały proces dochodzenia, i śledztwo dziennikarskie, jednak widz nie ma najmniejszych wątpliwości, że wszystkie działania są prowadzone nieco nieudolnie – wszak sprawę rozwiązać ma policja z prowincji, na której dotychczas najpoważniejszymi przestępstwami były kradzieże czy nieprawidłowe parkowanie samochodu, zaś młody dziennikarz, wierzący, że uda mu się pomóc w ujęciu mordercy, nie pracuje dla Guardiana, a dla lokalnej gazety. Te elemeety stanowią jednak o sile Broadchurch. Twórcy nie chcą pokazywać śledczych jako geniuszy, którzy od razu wpadają na genialne pomysły. Serial skupia się na pokazywaniu ludzkich słabości, codziennych problemów i relacji między bohaterami, i może właśnie dlatego, że ta historia wydaje się taka prawdziwa, tak dobrze ogląda się poszczególne odcinki.

Ojciec Mateusz

ojciec.jpg

…żartowałam.

Fargo 

fargo-martin-freeman-01-phone-booth-033.jpg

Do Martina Freemana przylgnął pewien określony typ ról, od którego aktorowi bardzo trudno będzie się uwolnić – zazwyczaj widzimy go na ekranie wcielającego się w bohaterów nieco nieporadnych, niezdarnych, ale zawsze bardzo sympatycznych. Tak jest i w przypadku serialu Fargo, w którym Freeman występuje jako Lester Nygaard, sprzedawca ubezpieczeń, sprawiający wrażenie życiowego nieudacznika. Jest rok 2006,  w małym miasteczku w stanie Minnesota zostaje znalezione ciało nagiego mężczyzny. Szybko dochodzi do kolejnej zbrodni – z jakiegoś powodu ginie człowiek, który w dzieciństwie prześladował Lestera…

Fargo warto obejrzeć z trzech powodów. Pierwszym z nich jest sama historia, która meandruje w zaskakujący sposób, scenarzyści wyraźnie czerpali przyjemność z wodzenia widzów za nos. Drugim powodem jest genialny casting – jeśli nie przekonuje Was postać Freemana grającego główną rolę, obejrzyjcie chociaż pierwszy odcinek, by przekonać się, jak świetnie Bob Thorthon potrafi się odegrać ekscentrycznego złoczyńcę o przenikliwym spojrzeniu. Warto również zwrócić uwagę na wspaniałe zdjęcia – serial kręcono w Minnesocie, na ekranie nie zabraknie więc pięknych ujęć z północy Stanów Zjednoczonych, ośnieżone lasy, szare niebo, chłodne barwy jezior – to wszystko tworzy niepokojący klimat.

Belfer

Belfer_Recenzja

Jeden z lepszych, jeżeli nie najlepszych, polskich seriali kryminalnych ostatnich lat. Tak jak w przypadku poprzednich propozycji, tak i tutaj, akcja rozgrywa się w małym miasteczku. Społeczność Dobrowic jest wstrząśnięta śmiercią młodej dziewczyny, funkcjonowanie lokalnej społeczności zostaje zakłócone. Popełnienie zbrodni zbiegło się w czasie z pojawieniem się w mieścinie tytułowego belfra, granego przez Macieja Stuhra. Nauczyciel skrywa pewną tajemnicę z przeszłości, o której chciałby zapomnieć, jednak przeprowadzka do Dobrowic nie przynosi mu spokoju, a wręcz przeciwnie…

Wstęp do tej historii wydaje się bardzo klasyczny, niemalże schematyczny – małe miasto, śmierć, tajemniczy przybysz z wielkiego miasta… Ale to tylko pozory. Jednym z elementów wyróżniającym Belfra na tle innych produkcji niewątpliwie jest fakt, że porusza on ważne tematy społeczne i obyczajowe. Niby widzieliśmy to już w wielu amerykańskich serialach, których twórcy chcieli zawrzeć w przedstawianej na ekranie historii jakieś ważne przesłanie – pojawiają się takie problemy jak rasizm, dostęp do broni, eutanazja. Wszystko to jednak są kwestie ważne głównie z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, w Polsce natomiast społeczeństwo musi borykać się z nieco innymi problemami. I właśnie te kwestie, które w naszym kraju stanowią niekiedy temat tabu, są przedstawiane w Belfrze, niekiedy w sposób kontrowersyjny, ale z pewnością dający do myślenia. I właśnie dlatego warto obejrzeć ten serial – nie jest on kopią znanych na Zachodzie formatów, a bardzo dobrze odzwierciedla nasze, polskie realia.

Dochodzenie

the_killing_season_2_key_art_2012

Dochodzenie, w oryginale The killing,  inspirowane pewnym duńskim serialem, było jedną z pierwszych produkcji w amerykańskiej telewizji, która wprowadziła nową stylistykę kręcenia filmów kryminalnych. Wcześniej, np, we wspomnianych już CIA Kryminalnych Zagadkach Miami, liczyła się przede wszystkim wartka akcja, mocno zarysowane punkty kulminacyjne i najnowsze zdobycze technologii, z których nieustannie korzystali śledczy. W Dochodzeniu zdecydowano się na zupełnie inny sposób prowadzenia narracji, tempo opowiadania historii nie jest tak szalone i przez to widz cały czas pozostaje w stanie pewnego napięcia. Niepokojący klimat serialu, którego akcja rozgrywa się w deszczowym Seattle, z pewnością przypadnie do gustu wszystkim estetom przywiązującym dużą wagę do tego, jak prezentuje się warstwa wizualna. I chociaż pozornie może się wydawać, że serial ten nie ma publiczności nic nowego do zaoferowania – wszak to kolejna opowieść o morderstwie młodej dziewczyny i skomplikowanym śledztwie w finale prowadzącym do zdemaskowania zbrodniarza – to jednak możecie być zaskoczeni niektórymi rozwiązaniami fabularnymi. Może nie nazwałabym Dochodzenia arcydziełem, ale z pewnością to bardzo dobry serial – i pod względem realizacji, i pod względem opowiedzianej w scenariuszu historii.

Lista ta, podobnie jak wszystkie wpisy na tym blogu, została opracowana na podstawie subiektywnych odczuć i opinii autorki. Jeśli z jakiegoś powodu Wasze ulubione seriale kryminalne nie znalazły się na tej liście, nie wahajcie się zostawić zażalenia w komentarzu 🙂

rudeokulary

Autorka bloga rudeokulary.com

4 myśli w temacie “5 seriali dla wielbicieli kryminałów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s