Lasso z warkocza i tańcząca małpa – tak się bawi Europa

Eurowizja, obok Mistrzostw Europy w piłce nożnej, to jedno z niewielu wydarzeń, które naprawdę łączą mieszkańców całego kontynentu. Nie, nie mam złudzeń, że podczas trwania konkursów wszyscy Europejczycy zapominają o istniejących podziałach i konfliktach i łapią się radośnie za ręce, tańcząc i śpiewając. Nie przemawia do mnie gadanie o tym, że wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną. Eurowizja co roku jednak uświadamia nam jedną ważną rzecz – wszyscy lubimy pooglądać na scenie odrobiny kiczu.

slavko

Na te kilka dni w roku wszyscy powinniśmy zapomnieć o naszych dotychczasowych przyzwyczajeniach muzycznych, w przeciwnym razie oglądanie Eurowizji może być nieco frustrujące. To nie jest czas dla ambitnych piosenek z ambitnym tekstem, a przynajmniej tak zdaje się uważać większość wykonawców, w tym Kasia Moś, której piosenkę można pewnie spokojnie zapisać za pomocą jedynie czterech nut. Nie żebym znała nuty, ale wsłuchajcie się w melodię Flashlight – rytm jest taki sam w zwrotkach i refrenie, jednostajne tatatatatata – sratatatata przez ponad trzy minuty.

Piosenek tego typu na Eurowizji jest bardzo dużo. Prezentowane na scenie utwory mają albo bardzo prostą linię melodyczną, albo głupi tekst w rodzaju I love you, You love me, I love you, you love me… A najczęściej chyba prosta melodia i kaleczący uszy tekst idą ze sobą w parze. Fakt ten trzeba chyba zaakceptować, słabe utwory stanowią nieodłączną część tego konkursu. Na szczęście nie jedyną.

Nie zrozumcie mnie źle – nie oczekuję od reprezentacji poszczególnych krajów śpiewania na scenie prawdziwie musicalowych kawałków, które przejdą do historii niczym utwory Freddiego Mercury’ego. Ale z drugiej strony nie chcę też wysłuchiwać utworów disco polo w wersji rumuńskiej czy białoruskiej. Gdzieś musi być złoty środek. Pytanie tylko – gdzie?

Idealny utwór na Eurowizję to taki, który jest melodyjny (czyli ma MELODIĘ, a nie samo METRUM), łatwo wpada w ucho, jest w miarę żywy, bądź też – jeśli akurat piosenka nie spełnia żadnego z tych warunków, przynajmniej wykonujący ją artysta ma zabawną choreografię i śmieszny image. Nie potrafię zanucić kawałka zaprezentowanego w tym roku przez Czarnogórę, ale jeszcze długo będę pamiętać Slavka z wymahującyego warkoczem. Czy piosenka była dobra? Nie. Czy występ był udany? Jak najbardziej.

Portugalia i Belgia postawiły w tym roku na utwory, które ja wrzuciłabym do jednego worka z napisem „melodyjne”. To są bardzo dobre piosenki, ładne, wykonane przez artystów z charakterystyczną barwą głosu, posiadających odpowiedni warsztat pracy. I właśnie z tego powodu ich piosenki są zupełnie nieeurowizyjne. Oglądając ten międzynarodowy konkurs, większość widzów ma nadzieję, że pojawią się utwory, które będzie można potem puścić na imprezie, czy po prostu ot tak – by sobie pośpiewać. Nie wiem jak Wy, ale nie mam zamiaru naśladować Salvadora, bo zacznę fałszować już w drugim wersie. Ambitne utwory trzeba chyba zostawić na inne wydarzenia – w zeszłym roku wygrała Ukraina, wszyscy pamiętają, że piosenka Jamali miała głęboki tekst z przesłaniem, to miało być takie mądre, takie poruszające… No i co? Ktoś umie to w ogóle zanucić?

port

Tegoroczni faworyci? Na pewno duże szanse ma Mołdawia – nie dość, że piosenka Sunstroke Project łatwo wpada w ucho, to ten tańczący facet z saksofonem zapada w pamięć. Pozwoliłam sobie obejrzeć na youtube propozycje z drugiego półfinału, który jeszcze przed nami, i wydaje mi się, że po wygraną mogą sięgnąć także Włosi. W ich teledysku tańczy jakaś małpa – no i dobrze. Będzie śmiesznie, zabawnie, trochę kiczowato. Ale chyba tego oczekuje się po Eurowizji.

sunstroke

A Wy, jakie macie wrażenia po pierwszym półfinale?

rudeokulary

Autorka bloga rudeokulary.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s